Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 11:

Radość na sztuki

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników. Ilość beneficjentów: 201 i więcej

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków - pl. Jana Nowaka - Jeziorańskiego 3 oraz filie biblioteczne na terenie całego Krakowa Kraków, Polska

Opis projektu

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-10 lat), realizowane dla grup zorganizowanych (do 25 osób - klasa szkolna, grupa przedszkolna).  Rekrutacja będą mogły wziąć udział wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe Krakowa, na równych zasadach. Książeczki, wydane w ramach projektu, zostaną przekazane nieodpłatnie dzieciom, szkołom, zainteresowanym placówkom i instytucjom (domy dziecka, biblioteki, świetlice).

Warsztaty, realizowane na podstawie autorskiej bajki, stymulować będą właściwą postawę wobec sytuacji emocjonalnie trudnej oraz stresu. Będą wywoływać pozytywne emocje (dzięki fabule literackiej i wkomponowanym autorskim utworom muzycznym), zachęcać do racjonalnego rozwiązywania problemów i konfliktów. Bajki będą oddziaływały zarówno na sferę emocjonalną, jak i poznawczą dziecka, będą wspomagać je w rozwoju, mając charakter edukacyjny i terapeutyczny. Przygody bohaterów bajki ukazywać będą, prócz sprawdzonych schematów postępowania, także niezwykłą moc muzyki – siłę relaksującą, motywującą, aktywizującą. Uczestniczące w warsztatach dzieci będą mogły także spróbować zagrać na instrumentach muzycznych (dzwonki, flety, grzechotki, bębenki, itp), a także - te najprostsze instrumenty - samodzielnie wykonać.

Warsztaty nie będą miały jedynie charakteru poznawczego i dydaktycznego, ale będą zachęcać też dzieci do kreatywności i twórczej współpracy (co także sprzyja integracji grupy). Proponowane zajęcia oraz opracowane w trakcie trwania projektu atrakcyjne materiały będą miały ogromny walor dydaktyczno-wychowawczy. Warsztaty trwać będą 90 minut (dwie godziny dydaktyczne), odbywać się będą w Filiach Biblioteki Kraków.

Plan zajęć warsztatowych:

Przywitanie, zabawa adaptacyjna,,,,,

Prezentacja utworu – bajki terapeutycznej z ilustracją muzyczną „na żywo”

Dyskusja o problematyce utworu

Wykonanie indywidualnych prac plastyczno-muzycznych

Wykonanie prac plastyczno-muzycznych w grupach

Wspólne muzykowanie – nauka piosenki z bajki oraz gra na instrumentach muzycznych (niewymagających wcześniejszej wiedzy muzycznej)

Wystawa, prezentacja zdobytych umiejętności

Zakończenie, nagrodzenie dzieci (gadżet oraz książeczka z bajką terapeutyczną) pożegnanie. 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Warsztaty aktywizujące dzieci poprzez sztukę (muzykę, taniec, ruch, literaturę, plastykę) prowadzone przez dwoje specjalistów, doświadczonych nauczycieli: bajkoterapeuty i muzyka, odbywać się będą cyklicznie, w terminach ustalonych z chętnymi placówkami – przedszkolami i szkołami podstawowymi.

Nabór zostanie ogłoszony na stworzonym w tym celu blogu lub zakładce strony www. Tam pojawiać się będą także relacje z przeprowadzonych zajęć.   

Projekt będzie miał na celu wsparcie integralnego, wielowymiarowego rozwoju dzieci – poznawczego, estetycznego, emocjonalnego poprzez obcowanie z różnymi formami sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki oraz bajkoterapii. Wobec współczesnych problemów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (adaptacja, empatia, tolerancja, kierowanie emocjami) oraz obserwowalnego coraz mniejszego kontaktu z ogólno pojętą kulturą (zmiana postaw rodzicielskich, przeniesienie obowiązku kształtowania dzieci na placówkę oświatową) konieczne jest poszerzanie oferty przedszkoli i szkół o specjalistyczną edukację kulturalną w formie warsztatów artystycznych. Proponowane zajęcia artystyczne kierowane do najmłodszych wpłyną też na rozwój wrażliwości na sztukę, będą zachętą do własnej twórczości artystycznej.

Bezpośrednimi adresatami oferty są:

- dzieci w wieku od 3 do 9/10 lat (okres edukacji przedszkolnej oraz I-III klasy szkoły podstawowej), które podczas warsztatów – poprzez muzyczne bajki terapeutyczne – będą poznawać właściwe mechanizmy postępowania, radzenia sobie w sytuacji emocjonalnie trudnej, ale także wiedzę o muzyce i otaczającym świecie lecz również będą mogły same wykazać się twórczym działaniem;

 - nauczyciele, wychowawcy, którzy podczas zajęć poznają nowe formy pracy z dziećmi, jak: arteterapia, muzykoterapia, bajkoterapia, otrzymają rekomendowane scenariusze warsztatów z dziećmi wraz z materiałami (książeczka), które pozwolą także samodzielnie rozwinąć edukację kulturalną w reprezentowanej placówce.

Oddziaływanie na te dwie grupy jednocześnie podniesie skuteczność realizowanego zadania i przyniesie długofalowe, pozytywne efekty w zakresie rozwoju edukacji kulturalnej w placówkach biorących udział w projekcie.  

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
materiały piśmiennicze do wykorzystania na warsztatach 700,00 PLN
materiały plastyczne do wykorzystania na warsztatach 1 500,00 PLN
materiały muzyczne do wykorzystania na warsztatach 500,00 PLN
nagrody dla dzieci notesy, zakładki, gadżeciki 3 000,00 PLN
sala wystrój i przygotowanie tematyczne sali do zajęć 500,00 PLN
materiały promocyjne projektu do rozdawania przyszłym uczestnikom 1 800,00 PLN
blog / zakładka strony www prowadzenie bloga projektu 600,00 PLN
książeczka wydanie/wydrukowanie bajki 10 000,00 PLN
wynagrodzenia dla autora tekstów, kompozytor muzyki, ilustrator 4 500,00 PLN
wynagrodzenie nauczyciel bajkoterapeuta 3 600,00 PLN
wynagrodzenie nauczyciel muzyki 3 600,00 PLN
30 300,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
książeczka wydanie bajki z piosenkami w formie książeczki luty 2018
blog założenie bloga projektu, rekrutacja grup uczestników luty - maj 2018
warsztaty cz. 1 realizacja warsztatów przed wakacjami marzec - maj 2018
warsztaty cz. 2 realizacja warsztatów po wakacjach wrzesień - listopad 2018
blog prowadzenie relacji z zajęć marzec - listopad 2018
etap przygotowawczy opracowanie autorskiej bajki terapeutycznej wraz z piosenkami, styczeń - luty 2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt „Radość na sztuki” to ciekawa propozycja wzbogacenia oferty kulturalnej Biblioteki Kraków. Warsztaty, ukierunkowane na wieloaspektowy odbiór bajek terapeutycznych mogą zachęcić dzieci do korzystania z placówek bibliotecznych i odkrywania radości czytania. To atrakcyjna forma promocji czytelnictwa wśród najmłodszych odbiorców, która łączy literaturę i muzykę. Zgłaszane zadanie wpisuje się w zakres zadań własnych gminy, w tym w szczególności: „zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców, w szczególności: kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury” i spełnia kryterium ogólnodostępności dla mieszkańców miasta.
Wróć do poprzedniej strony